22 Ocak 2015 Perşembe

Bebekle Uçak Seyahati Nasıl Yapılır?

Yıllar sonra can alıcı bir konuyla karşınızdayım :) Evet en son bebeğime şeker yapmıştım ve bu konuyla ilgili yazı yazmıştım ki çok sevildi hala güncelliğini koruyor :) Gelelim çok önemli bir konuya.

Ailemden uzakta bir şehirde yaşadığım için tatilleri fırsat bilip hemen gidiyorum(2 gün sonra yine gidiyorum oğluşla).Eşim olmadığı zamanlarda hep uçakla gittim.Bir kere tek başıma otobüsle gitme gafletinde bulundum ki sormayın.Bebekle otobüs yolculuğu nasıl yapılır? diye de yazı yazacağım söz :)

Eveeeet. Mesleğim gereği madde madde konuşmayı severim ki yazımı acelesi olanlar da hemencecik okusun işine yarasın istiyorum.


Yolculuk hazırlıkları safhası :

(Öncelikle bebeğin uyku saatlerini baz alarak uygun bir saatte giderseniz sizin için iyi olur diye düşünüyorum.Kendim örneğin;Ömeriko saat 6-7 arası kalktığı için genelde 8.30-9.00 daki seferler ilgimi çekiyor.O saatlerde bizimkine hafif mahmurluk çöktüğü için uçakta uyuma olasılığı yüksek.Kimi bebek de uykusu gelince huysuz olur o zaman da neşeli saatlerine göre bilet alın.Unutmayın her çocuk kendine özel ve en iyisini siz bilirsiniz.)

1. Evden erken çıkın ve mutlaka online check-in yapın.

2.Ben yolculuktan bir iki gün önce valizimi kargo ile memlekete gönderiyorum.Böylece hiç kontuarlarda sıraya girmeme gerek kalmıyor.

3.Beymen de beğendiğim bir sırt çantası vardı yolculuklar için ama göz sayısı az olduğu ve kullanışsız olduğu için sonra Hamamönünde bir dükkandan çanta aldım.Hem elde hem sırtta kullanılıyor ve çok gözlü.Çok pratik bir şey :


4.Bebek için yedek çamaşır-alt açma bezi-ıslak mendil-bebek bezi-ağız mendili-yedek önlük-çorap-biberon-yiyecek kavanozları-mama kaşığı-yedek emzik vs  alın ve çantaya yerleştirin.

5.Mutlaka nüfus cüzdanlarınızı yanınıza alın kolayca tek elle çıkarabileceğiniz ön gözlere yerleştirin.

6.Telefonu şarj edin ve evden full şarjla çıkın.

7.Genelde hayatımın kurtarıcı parçası Ergobaby kangurumdur.Ve kış aylarında hem soğuk hem de yağmurdan koruyan Neko sling kanguru örtüsü.Benden tüyo: Eğer kanguru ile x-raylardan geçerseniz pek uğraştırmıyorlar,diğer türlü ayakkabı bile çıkarıp defalarca beni uğraştırdıkları olmuştur.)

8.Bizde pek işe yaramasa da küçük 2 oyuncak almanızı da tavsiye ederim .

9.Bebek için battaniye almıyorum.Kendi omzuma attığım gri şalımı bebeğe battaniye olarak kullanıyorum.Uçaklar yeteri kadar sıcak zaten. Uçak yolculuğu esnasında :


 1. Uçak kalkarken ve inişte iken emzirin,biberonla besleyin ve ya emzik verin.Böylece basınçtan etkilenmeyecektir.( Uçağa binene kadar mama vermemeye gayret ediyorum,oyalıyorum.Böylece uçak kalkarken açlıktan biberona öyle bir saldırıyor ki basınç masınç hikaye oluyor şükür:))

2. Oğlum biberon kullandığı için sıcak su termosuna tam ölçü su ve küçük kavanozlara tam ölçü mamaları ayarlıyordum.Uçağa biner binmez su ve toz mamayı karıştırıp hazır bekliyordum.Uçak yükselmeye başlarken bizimki mamasını içiyordu.Artık mamayı bıraktığımız için yanıma kavanozlarda yoğurt ve meyve püresi alacağım.Ayrıca küçük paket günlük süt alıp uçakta biberona hemen aktaracağım.( Hazır meyve püresi ve paket süt kullanmıyorum normalde ve ayrıca o püreler iğrenç kokuyor. Kavanozları için marketten iki tane aldım ve püreleri çöpe döktüm)

3.Uçağa bebek arabası ile binilebiliyor.Kapıya kadar hostesler yardım ediyor.Ayrıca uçaktan inerken anons yapılıyor.Yardıma ihtiyacı olan kişiler herkes inene kadar bekliyor ve sonrasında beklerseniz size de yardım ederler.Bebek arabanız varsa arabanızı getirirler.İşin özü: Sıkıştığınızda yardım isteyin.

4.Valizi benim gibi kargoyla yollarsanız sonrasında doğru havalanından çıkarsınız.Diğer türlü valizleri beklemek ve küçük bebekle yürüyen bantların üzerinden onları almak sizi zorlayabilir.
 Evet bugüne kadar sayamayacağım kadar çok oğlumla uçak yolculuğu yaptım bazen geç kaldım telaş ettim ama sonuçta vardık gideceğimiz yerlere çok şükür.Kısaca işin özeti:


RAHAT OLUN,BİZ ANNEYİZ VE EVELALLAH BUNU DA BAŞARIRIZ !!!!

1 yorum:

Yazmak istediğiniz şeyler varsa buyrun :)